Arama Yap

Türkiye Hava Sporları Federasyonu
ONLİNE HİZMETLER
Federasyona ait online hizmetlere buradan ulaşabilirsiniz

SOSYAL MEDYA
Gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin

Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması 5. Etap Ören


Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması 5. Etap ÖrenETKİNLİK TARİHİ
06/10/202209/10/2022


ETKİNLİK YERİ
Ören
TÜRKİYE YAMAÇ PARAŞÜTÜ
HEDEF YARIŞMASI
5. ETAP
 
06-09 EKİM 2022
ÖREN
                YARIŞMA REGLAMANI
 
 1. YARIŞMANIN AMACI
Yarışmanın amacı; güvenli ve uygun koşullarda yarışma ortamı sunarak pilotların yarışma konusunda becerilerini artırmak, yarışma kurallarını öğrenmelerini sağlamak ve pilotlar arasındaki dostluk ve iletişimi artırmaktır. Yamaç paraşütü sporunun ülkemizde tanıtımını yapmak, Türkiye’de bulunan uçuş yerlerinin dünyadaki yamaç paraşütü pilotlarına tanıtılmasını sağlamak ve sporcularımızın gelişimi için bu organizasyon düzenlenmiştir.
 1. ORGANİZASYON
  1. Organizasyon Türkiye Hava Sporları Federasyonu, ÖREN Doğa Sporları Derneği Kulübü tarafından yapılacaktır. Organizasyonun düzenlenebilmesiyle ilgili olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonundan ve Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden gerekli izinler alınmıştır.
  2. YARIŞMA BİLGİLERİ
   • YARIŞMA ADI : Türkiye Yamaç Paraşütü  Hedef  Şampiyonası 5. Etap ÖREN
   • YARIŞMA YERİ: Muğla / Ören
   • YARIŞMA TARİHİ: 06 Ekim resmi antrenman günü ve 07-08-09 Ekim yarışma günleridir.
   • KAPSAM: Yarışma THSF onaylı olup, THSF Yamaç Paraşütü Hedef Yarışmaları Talimatnamesine, THSF Yönetim Kurulu Hedef Yarışmaları 2022 Güncel Kararlarına* uygun olarak yapılacaktır.
   • YARIŞMA DİREKTÖRLÜĞÜ
EROL DEMİRTAŞ
 • ORGANİZATÖR ÖRDOST DOĞA SPORLARI DERNEĞİ KULÜBÜ
İlgili Kişi:  AYHAN ÖZTÜRK
İlgili Kişi Tel: 0535 237 27 14
İlgili Kişi e-posta: eseslimturk@gmail.com
 
 1. YARIŞMA GÖREVLİLERİ
Yarışmada görev alacak Hakem Ekibi; THSF Merkez Hakem Kurulu tarafından yarışma öncesinde ilan edilerek açıklanacaktır.
 
 
 1. YARIŞMA PROGRAMI
06.10.2022 PERŞEMBE - ANTRENMAN GÜNÜ
09:00 – 18:00                Antrenman uçuşları 18:00’a kadar sürekli olarak devam edecektir.                          12:00 – 13:00                Antrenman günü öğle yemeğini sporcular kendileri karşılayacaklardır.                  19:00 – 20:00                Yarışma kayıtları ve brifingin yapılması.
07.10.2022 CUMA – YARIŞMA 1. GÜNÜ
07:00 – 08:00                Kahvaltı.                                                                                                                                   08:15 – 08:45                Tepeye ulaşım.                                                                                                                      09:00                              Yarışma uçuşlarının başlaması.                                                                                                                                          11:00 – 13:00                Kumanya dağıtımı.                                                                                                                   18:00                              Yarışma uçuşlarının bitişi.                                                      
08.10.2022 CUMARTESİ – YARIŞMA 2. GÜNÜ
07:00 – 08:00                Kahvaltı.                                                                                                                                   08:15 – 08:45                Tepeye ulaşım.                                                                                                                      09:00                              Yarışma uçuşlarının başlaması.                                                                                                                                          11:00 – 13:00                Kumanya dağıtımı.                                                                                                                   18:00                              Yarışma uçuşlarının bitişi.   
09.10.2022 PAZAR – YARIŞMA 3. GÜNÜ
07:00 – 08:00                Kahvaltı.                                                                                                                                   08:15 – 08:45                Tepeye ulaşım.                                                                                                                      09:00                              Yarışma uçuşlarının başlaması.                                                                                                                                          11:00 – 13:00                Kumanya dağıtımı.                                                                                                                   13:00                              Yarışma uçuşlarının bitişi.                                                                                                     14:00                              Yarışma Sonuçlarının açıklanması.                                                                                          15:00                              Ödül Töreni
 
 1. YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI
  • YARIŞMAYA KATILIM
            THSF resmi internet sitesinde yayınlanan “2022 Yılı Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası Etap Katılım Sistemi” kapsamında yarışmacılar belirlenecektir. 1
Gençlik ve Spor Bakanlığı-THSF-Yamaç Paraşütü Sporcu Lisansına sahip, termik uçuş ve acil durum çalışmaları konusunda eğitim almış ve en az 100 uçuşu olan pilotlar katılabilir. Pilotların eğitim aldığı kişi, kulüp veya kuruluşu referans gösterebilmesi, uçuş seviyesiyle ilgili bilgi verilmesi gerekmektedir. Verilen bilgilerle ilgili yapılan incelemelerde pilot seviyesi yetersiz görülen yarışmacılar yarışmaya Yarışma Direktörü-Hakem Heyeti kararı ile katılamazlar.
 • YARIŞMA ÜCRETİ
Yarışma ücreti 400 TL’dir. Yarışma ücretini sadece Kesin kayıtaşamasına geçen sporcuların yatırması gerekmektedir. Yarışma ücreti aşağıdaki banka hesabına yatırılacaktır. Dekontu isebilgi@thsf.org.tr adresine mail atılması gerekmektedir.
 
Banka : Garanti Bankası
Hesap Sahibi : Ayhan ÖZTÜRK
İBAN: TR43 0006 2000 4680 0006 6503 52
 
(*) Eğer isminiz Katılımcılar listesinde Kesin Kayıtbaşlığı altında bulunuyorsa bu ücreti ödemeniz gerekmektedir. Başvuru yaptığınız sırada veya Ön Kayıt, Yedek Listesi, Bekleme Listesi gibi listelerde bulunan kişilerin ödeme yapması gerekmemektedir. Ön kayıt aşamasında yaptığınız ödemeler size bir öncelik veya hak kazandırmaz.
 
 • YARIŞMA KESİN KAYITLARI
Yarışma ön kayıtları www.thsf.org.tr faaliyet takvimi yarışma sayfasından yapılır ve kayıtlar sürekli güncellenir. Yarışma katılımı yarışma ücretinin yatırılması ve dekontun bilgi@thsf.org.tre-posta adresine atılması ile kesinleşmiş olur. Yarışma resmi kayıtları antrenman günü tamamlanacaktır. Kayıt esnasında yarışmacıların Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden aldıkları Sporcu Lisanslarını göstermeleri zorunludur. Yarışmada sadece Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri tarafından verilen Sporcu Lisansı olan yarışmacılar yarışmaya katılabilirler. Yabancı yarışmacılar, tecrübelerini kanıtlamak için kendi ülkelerinden aldıkları sporcu belgelerini göstermek zorundadır.
 
 • KAYIT İPTALİ
Kayıt yapan pilotun yapmış olduğu kaydı 30 Eylül 2022 saat 16:00’a kadar iptal etmesi halinde yarışma katılım ücretinin %50’si geri ödenir. Yarışmacı yedek listesinden sıradaki sporculara yarışmaya katılım hakkı doğar. Bu tarihten sonra ücretler iade edilmez. Ücret başka yarışmacı için kullanılamaz.
 • KATILIMCI SAYISI
THSF resmi internet sitesinde yayınlanan “2022 Yılı Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası Etap Katılım Sistemi” kapsamında yarışmacılar belirlenecektir. 1
Yarışmacıların seçiminde THSF Teknik Kurulunun yamaç paraşütünden sorumlu iki üyesinin onayı ile yarışmacı listesi ve yedek liste resmi web sitesinde yayınlanacaktır. Verilen süre içeresinde yarışma ücretini yatırdığına dair dekontu mail atmayan yarışmacılar listeden çıkarılıp yedek listedeki sporculardan devam edilecektir.
 
 • SİGORTA
Yarışmaya katılacak pilotların sigorta sorumlulukları kendilerine aittir. Herhangi bir kaza veya yaralanma durumunda oluşabilecek maddi manevi zararlardan yarışma organizasyon yetkilileri, THSF, THSF görevlileri, hakemler ve diğer kurum ve kuruluşlar sorumlu değildir.
 
 
 
 
 • UÇUŞ EKİPMANI
Yamaç Paraşütleri EN sertifikasına sahip olmalıdır. Üretim yılı 10 yıldan daha eski olan yamaç paraşütü ile yarışmaya katılım yapılamaz. Uçuş esnasında her yarışmacı EN lisanslı yedek paraşüt, kask kullanmak zorundadır. Telsiz sadece bilgi alma amacı ile bulundurulabilir.
 • HARCIRAH
Federasyonumuz bütçe imkânlarının yetersiz olması nedeniyle yarışmaya katılan sporculara harcırah verilememektedir. Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri bütçeleri imkanı dâhilinde yarışmamıza katılan, illerindeki sporculara harcırah verebilirler.
 1. YEREL DÜZENLEMELER
  • KONAKLAMA
Yarışmacılar isteğe bağlı yarışma alanına ulaşımın sağlanacağı otellerdekalabilirler. Belirlenen oteller harici olan konaklamalarda yarışma bölgesine ulaşım yarışmacının kendi sorumluluğundadır.
 
Konaklama Bilgisi:
Kardelen Otel Tel No: 0 545 805 60 87
1 kişilik oda kahvaltı dahil 500 TL
2 kişilik oda kahvaltı dahil 700 TL
3 kişilik oda kahvaltı dahil 850 TL
Miss Hotel Karia Tel No: 0 535 955 04 05
Gecelik konaklama+Kahvaltı
1 kişilik oda 500 TL
2 kişilik oda 700 TL
3 kişilik oda 850 TL
Pomalin Otel Tel No: 0 552 658 04 48 (arayarak bilgi alınız)
Kulaç Apart Tel No: 0 533 463 76 26
NOT: Çadır kurmak isteyen arkadaşlar için belediye park izini alınmıştır.
 
 
 • KUMANYA VE YEMEK
 
Yarışmacılara; 07-08-09 Ekim günlerinde öğlen kumanyası verilecektir.
 • SERBEST UÇUCULAR
Yarışma esnasında serbest uçuşlar yapılması yasaktır.
 • YARIŞMA REGLAMANI
Yarışma Reklamanı ve kurallar THSF web sitelerinden ilan edilir.
 
 
 1. ORGANİZASYON HİZMETLERİ
 
Yerel Organizatör aşağıdaki hizmetleri karşılar.
-Kalkış alanına ulaşım (Yarışma Direktörlüğü)
-Kalacak yer konusunda yönlendirme
-Yarışma günlerinde öğlen kumanyası
 
 1. YARIŞMA KLASMANLARI
  • GENEL KLASMAN
Yarışmadaki tüm yarışmacıların bireysel olarak yarıştığı klasmandır.
 
 • KADINLAR KLASMANI
Kadın pilotların ayrıca derecelendirileceği klasmandır. Bu klasmanın açılabilmesi için yarışmaya minimum 5 kadın yarışmacı katılması gerekmektedir. En az 5 kadın yarışmacının kaydolduğu her yarışmada “Kadınlar Klasmanı” açılır.
 
 • KULÜPLER KLASMANI
THSF’ye bağlı olan kulüplerin yarışacağı klasmandır. Yarışmalarda kulüpler, yarışmaya katılan sporcuları vasıtasıyla kulüpler klasmanında yarışabilirler. En az 5 kulüp takımı oluşturulması durumunda Kulüp Klasmanı açılır. Kulüp takımları en az 2 en fazla 4 pilot ile oluşturulur. Kulüpler yarışmada kendi kulüp isimleri ile yarışırlar. Kulüp Takımında yer alan pilotların isimleri en geç yarışmanın ilk günü pencere açılışından önce Hakem Kuruluna bildirilir. Kulüp Takımlarında sadece o kulübün lisanslı sporcuları yer alabilir. Her kulüp bir yarışmada sadece 1 takım kurma hakkına sahiptir. Görev uçuşu sonunda bir takımın puanı, o gün için takımdaki en iyi puanı alan 3 pilotun puanları toplamından oluşur. Eğer kulüp takımında 2 sporcu yarışıyor ise 3. yarışmacı yerine her turda en kötü puan eklenir. Bir pilot aynı anda 2 ayrı kulüp takımında yer alamaz. Yarışmanın ilk günü pencere açılışından sonra takımlarda pilot değişikliği veya pilot ilavesi yapılamaz.
 1. YARIŞMA KURALLARI
Yarışma Kuralları olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi” ve THSF Yönetim Kurulu Hedef Yarışmaları 2022 Güncel Kararları*  uygulanır.
 1. HÜKÜM BULUNMAYAN HALLER:
Bu Yarışma Reglamanında hüküm bulunmayan hallerde, Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi” kuralları ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulu üyesi (var ise), Yarışma Direktörü (var ise) ve Baş Hakem’in birlikte aldığı kararlar uygulanır.
 1. YÜRÜRLÜK:
Bu Yarışma Reglamanı yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
 1. YÜRÜTME:
Bu Yarışma Reglamanının hükümlerini, Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulu üyesi bulunması halinde Teknik Kurul üyesi, Yarışma Direktörü (var ise), Baş Hakem ve THSF Temsilcisi yürütür.
 
 https://www.thsf.org.tr/tr/basin/duyuru/2022-yili-turkiye-yamac-parasutu-hedef-sampiyonasi-etap-katilim-sistemi-501 
 * Yönetim Kurulu Hedef Yarışma Uygulama Kararları  
Tüm Hakları Saklıdır : 2020 - 2022
versiyon 1.1.5
Web Tasarım