Arama Yap

Türkiye Hava Sporları Federasyonu
ONLİNE HİZMETLER
Federasyona ait online hizmetlere buradan ulaşabilirsiniz

SOSYAL MEDYA
Gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin

Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması 4. Etap


Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması 4. EtapETKİNLİK TARİHİ
09/09/202211/09/2022


ETKİNLİK YERİ
Mersin
TÜRKİYE YAMAÇ PARAŞÜTÜ
HEDEF YARIŞMASI
4.ETAP
09-11 EYLÜL 2022
MERSİN
                YARIŞMA REGLAMANI
 
 
 1. YARIŞMANIN AMACI
Yarışmanın amacı; güvenli ve uygun koşullarda yarışma ortamı sunarak pilotların yarışma konusunda becerilerini artırmak, yarışma kurallarını öğrenmelerini sağlamak ve  pilotlar arasındaki dostluk ve iletişimi artırmaktır. Yamaç paraşütü sporunun ülkemizde tanıtımını yapmak, Türkiye’de bulunan uçuş yerlerinin dünyadaki yamaç paraşütü pilotlarına tanıtılmasını sağlamak ve sporcularımızın gelişimi için bu organizasyon düzenlenmiştir.
 1. ORGANİZASYON
 2. Organizasyon Türkiye Hava Sporları Federasyonu, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Yamaç Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü tarafından yapılacaktır. Organizasyonun düzenlenebilmesiyle ilgili olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonundan ve Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden gerekli izinler alınmıştır.
 3. YARIŞMA BİLGİLERİ
  • YARIŞMA ADI : Türkiye Yamaç Paraşütü  Hedef  Şampiyonası 4. Etap Mersin
  • YARIŞMA YERİ: Mersin/Yenişehir
  • YARIŞMA TARİHİ: 09 Eylül resmi antrenman günü ve 10-11 Eylül yarışma günleridir.
  • KAPSAM: Yarışma THSF onaylı olup, THSF Yamaç Paraşütü Hedef Yarışmaları Talimatnamesine, THSF Yönetim Kurulu Hedef Yarışmaları 2022 Güncel Kararlarına* uygun olarak yapılacaktır.
  • YARIŞMA DİREKTÖRLÜĞÜ
  • ORGANİZATÖR   AKDENİZ YAMAÇ PARAŞÜTÜ VE ADRENALİN SPORLARI KULÜBÜ KULÜBÜ
İlgili Kişi:  HÜSEYİN ATLI
İlgili Kişi Tel : 05339650601
İlgili Kişi e-posta :  info@yamacparasutumersin.com
 
 1. YARIŞMA GÖREVLİLERİ
Yarışmada görev alacak Direktör ve Hakem Ekibi; THSF Merkez Hakem Kurulu tarafından yarışma öncesinde tayin edilerek açıklanacaktır.
 1. YARIŞMA PROGRAMI
09.09.2022 CUMA - ANTRENMAN GÜNÜ
09:00 – 18:00                 Antrenman ve serbest uçuşlar (Antrenman günü organizasyon araçlar 4 antrenman uçuşu için kalkış alanına çıkacaktır – Katılımcı sayısına göre antrenman günü antrenman uçuş zamanları ilan edilecektir.
12:00 – 13:00                               Kumanya
19:00 – 20:00                                  Yarışma kayıtlarının yapılması ve brifing
10.09.2022 CUMARTESİ - YARIŞMA 1. GÜN
07:00-08:00   Kahvaltı
08.15-08:45   Tepeye ulaşım
09:00                 Yarışma Uçuşlarının Başlayışı
11:00-13:00   Kumanya
18:00                 Yarışma Uçuşlarının Bitişi
11.09.2022 PAZAR - YARIŞMA 2. GÜN
07:00-08:00   Kahvaltı
08:15-08:45   Tepeye ulaşım
09:00                 Yarışma Uçuşlarının Başlayışı
11:00-13:00   Kumanya
13:00                 Yarışma Uçuşlarının Bitişi
15:00                 Yarışma Sonuçları Açıklanması
16:00                 Ödül Töreni
 
 1. YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI
  • YARIŞMAYA KATILIM
            THSF resmi internet sitesinde yayınlanan “2022 Yılı Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası Etap Katılım Sistemi” kapsamında yarışmacılar belirlenecektir. 1
Gençlik ve Spor Bakanlığı-THSF-Yamaç Paraşütü Sporcu Lisansına sahip, termik uçuş ve acil durum çalışmaları konusunda eğitim almış ve en az 100 uçuşu olan pilotlar katılabilir. Pilotların eğitim aldığı kişi, kulüp veya kuruluşu referans gösterebilmesi, uçuş seviyesiyle ilgili bilgi verilmesi gerekmektedir. Verilen bilgilerle ilgili yapılan incelemelerde pilot seviyesi yetersiz görülen yarışmacılar yarışmaya Yarışma Direktörü-Hakem Heyeti  kararı ile katılamazlar.
 • YARIŞMA ÜCRETİ
Yarışma ücreti 350 TL’dir. Yarışma ücretini sadece Kesin kayıtaşamasına geçen sporcuların yatırması gerekmektedir. Yarışma ücreti aşağıdaki banka hesabına yatırılacaktır. Dekontu isebilgi@thsf.org.tr adresine mail atılması gerekmektedir.
 
Banka hesap bilgileri: İŞBANKASI
Hüseyin Atlı - İBAN:TR820006400000166011236795
 
(*) Eğer isminiz Katılımcılar listesinde Kesin Kayıtbaşlığı altında bulunuyorsa bu ücreti ödemeniz gerekmektedir. Başvuru yaptığınız sırada veya Ön Kayıt, Yedek Listesi, Bekleme Listesi gibi listelerde bulunan kişilerin ödeme yapması gerekmemektedir. Ön kayıt aşamasında yaptığınız ödemeler size bir öncelik veya hak kazandırmaz.
 
 • YARIŞMA KESİN KAYITLARI
Yarışma ön kayıtları www.thsf.org.tr faaliyet takvimi yarışma  sayfasından yapılır ve kayıtlar sürekli güncellenir. Yarışma katılımı yarışma ücretinin yatırılması ve dekontun bilgi@thsf.org.tre-posta adresine atılması ile kesinleşmiş olur. Yarışma resmi kayıtları antrenman günü tamamlanacaktır. Kayıt esnasında yarışmacıların Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden aldıkları Sporcu Lisanslarını göstermeleri zorunludur. Yarışmada sadece Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri tarafından verilen Sporcu Lisansı olan yarışmacılar yarışmaya katılabilirler. Yabancı yarışmacılar, tecrübelerini kanıtlamak için kendi ülkelerinden aldıkları sporcu belgelerini göstermek zorundadır.
 
 • KAYIT İPTALİ
Kayıt yapan pilotun yapmış olduğu kaydı 04 Eylül 2022 saat 16:00’a kadar iptal etmesi halinde yarışma katılım ücretinin %50’si geri ödenir. Yarışmacı yedek listesinden sıradaki sporculara yarışmaya katılım hakkı doğar. Bu tarihten sonra ücretler iade edilmez. Ücret başka yarışmacı için kullanılamaz.
 • KATILIMCI SAYISI
THSF resmi internet sitesinde yayınlanan “2022 Yılı Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası Etap Katılım Sistemi” kapsamında yarışmacılar belirlenecektir. 1
Yarışmacıların seçiminde THSF Teknik Kurulunun yamaç paraşütünden sorumlu iki üyesinin onayı ile yarışmacı listesi ve yedek liste resmi web sitesinde yayınlanacaktır. Verilen süre içeresinde yarışma ücretini yatırdığına dair dekontu mail atmayan yarışmacılar listeden çıkarılıp yedek listedeki sporculardan devam edilecektir.
 
 • SİGORTA
Yarışmaya katılacak pilotların sigorta sorumlulukları kendilerine aittir. Herhangi bir kaza veya yaralanma durumunda oluşabilecek maddi manevi zararlardan yarışma organizasyon yetkilileri, THSF, THSF görevlileri, hakemler ve diğer kurum ve kuruluşlar sorumlu değildir.
 
 • UÇUŞ EKİPMANI
Yamaç Paraşütleri EN sertifikasına sahip olmalıdır. Üretim yılı 10 yıldan daha eski olan yamaç paraşütü ile yarışmaya katılım yapılamaz. Uçuş esnasında her yarışmacı EN lisanslı yedek paraşüt, kask kullanmak zorundadır. Telsiz sadece bilgi alma amacı ile bulundurulabilir.
 • HARCIRAH
Federasyonumuz bütçe imkânlarının yetersiz olması nedeniyle yarışmaya katılan sporculara harcırah verilememektedir. Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri bütçeleri imkanı dâhilinde yarışmamıza katılan, illerindeki sporculara harcırah verebilirler.
 1. YEREL DÜZENLEMELER
  • KONAKLAMA
Yarışmacılar isteğe bağlı yarışma alanına ulaşımın sağlanacağı otellerdekalabilirler. Belirlenen oteller harici olan konaklamalarda yarışma bölgesine ulaşım yarışmacının kendi sorumluluğundadır.
 
Konaklama Bilgisi:
Yenişehir Belediyesi Misafirhanesi. 50. Yıl, 27175. Sk. No:1, 33160 Yenişehir/Mersin (ücretsiz konaklama-4 kişilik standart oda)
Hosta Otel. (Mesudiye Mahallesi Fasih Kayabalı cd. 33060 Akdeniz/Mersin
Gecelik konaklama+Kahvaltı
1 kişilik oda 250
2 kişilik oda 400
3 kişilik oda 550
 
 • KUMANYA VE YEMEK
 
Yarışmacılara; 09-10-11 Eylül günlerinde öğlen kumanyası verilecektir.
 • SERBEST UÇUCULAR
Yarışma esnasında serbest uçuşlar yapılması yasaktır.
 • YARIŞMA REGLAMANI
Yarışma Reglamanı ve kurallar THSF web sitelerinden ilan edilir.
 
 1. ORGANİZASYON HİZMETLERİ
 
Yerel Organizatör aşağıdaki hizmetleri karşılar.
-Kalkış alanına ulaşım (Yarışma Direktörlüğü)
-Kalacak yer konusunda yönlendirme
-Yarışma günlerinde öğlen kumanyası
 
 1. YARIŞMA KLASMANLARI
  • GENEL KLASMAN
Yarışmadaki tüm yarışmacıların bireysel olarak yarıştığı klasmandır.
 
 • KADINLAR KLASMANI
Kadın pilotların ayrıca derecelendirileceği klasmandır. Bu klasmanın açılabilmesi için yarışmaya minimum 5 kadın yarışmacı katılması gerekmektedir. En az 5 kadın yarışmacının kaydolduğu her yarışmada “Kadınlar Klasmanı” açılır.
 
 • KULÜPLER KLASMANI
THSF’ye bağlı olan kulüplerin yarışacağı klasmandır. Yarışmalarda kulüpler, yarışmaya katılan sporcuları vasıtasıyla kulüpler klasmanında yarışabilirler. En az 5 kulüp takımı oluşturulması durumunda Kulüp Klasmanı açılır. Kulüp takımları en az 2 en fazla 4 pilot ile oluşturulur. Kulüpler yarışmada kendi kulüp isimleri ile yarışırlar. Kulüp Takımında yer alan pilotların isimleri en geç yarışmanın ilk günü pencere açılışından önce Hakem Kuruluna bildirilir. Kulüp Takımlarında sadece o kulübün lisanslı sporcuları yer alabilir. Her kulüp bir yarışmada sadece 1 takım kurma hakkına sahiptir. Görev uçuşu sonunda bir takımın puanı, o gün için takımdaki en iyi puanı alan 3 pilotun puanları toplamından oluşur. Eğer kulüp takımında 2 sporcu yarışıyor ise 3. yarışmacı yerine her turda en kötü puan eklenir. Bir pilot aynı anda 2 ayrı kulüp takımında yer alamaz. Yarışmanın ilk günü pencere açılışından sonra takımlarda pilot değişikliği veya pilot ilavesi yapılamaz.
 1. YARIŞMA KURALLARI
Yarışma Kuralları olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi” ve THSF Yönetim Kurulu Hedef Yarışmaları 2022 Güncel Kararları*  uygulanır.
 1. HÜKÜM BULUNMAYAN HALLER:
Bu Yarışma Reglamanında hüküm bulunmayan hallerde, Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi” kuralları ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulu üyesi (var ise), Yarışma Direktörü (var ise) ve Baş Hakem’in birlikte aldığı kararlar uygulanır.
 1. YÜRÜRLÜK:
Bu Yarışma Reglamanı yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
 1. YÜRÜTME:
Bu Yarışma Reglamanının hükümlerini, Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulu üyesi bulunması halinde Teknik Kurul üyesi, Yarışma Direktörü (var ise), Baş Hakem ve THSF Temsilcisi yürütür.
1 - https://www.thsf.org.tr/tr/basin/duyuru/2022-yili-turkiye-yamac-parasutu-hedef-sampiyonasi-etap-katilim-sistemi-501 
 * Yönetim Kurulu Hedef Yarışma Uygulama Kararları 
 
 
 
Tüm Hakları Saklıdır : 2020 - 2022
versiyon 1.1.5
Web Tasarım