Arama Yap

Türkiye Hava Sporları Federasyonu
ONLİNE HİZMETLER
Federasyona ait online hizmetlere buradan ulaşabilirsiniz

SOSYAL MEDYA
Gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin

TÜRKİYE YAMAÇ PARAŞÜTÜ HEDEF ŞAMPİYONASI VAN YARIŞMASI


TÜRKİYE YAMAÇ PARAŞÜTÜ HEDEF ŞAMPİYONASI VAN YARIŞMASIETKİNLİK TARİHİ
27/05/202229/05/2022


ETKİNLİK YERİ
Van

TÜRKİYE YAMAÇ PARAŞÜTÜ
HEDEF ŞAMPİYONASI
VAN YARIŞMASI

 
 
27-29 MAYIS 2022 VAN

                YARIŞMA REGLAMANI
 
YARIŞMANIN AMACI
Yarışmanın amacı; güvenli ve uygun koşullarda yarışma ortamı sunarak pilotların yarışma konusunda becerilerini artırmak, yarışma kurallarını öğrenmelerini sağlamak ve  pilotlar arasındaki dostluk ve iletişimi artırmaktır. Yamaç paraşütü sporunun ülkemizde tanıtımını yapmak, Türkiye’de bulunan uçuş yerlerinin dünyadaki yamaç paraşütü pilotlarına tanıtılmasını sağlamak ve sporcularımızın gelişimi için bu organizasyon düzenlenmiştir.

ORGANİZASYON

Organizasyon Türkiye Hava Sporları Federasyonu, T.C. Van Valiliği, T.C. Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Sportif Havacılık Kulübü tarafından yapılacaktır. Organizasyonun düzenlenebilmesiyle ilgili olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonundan ve Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden gerekli izinler alınmıştır.

YARIŞMA BİLGİLERİ

YARIŞMA ADI : Türkiye Yamaç Paraşütü  Hedef  Şampiyonası Van Yarışması
 • YARIŞMA YERİ: Van / Tuşba
 • YARIŞMA TARİHİ: 27 Mayıs resmi antrenman günü ve 28-29 Mayıs yarışma günleridir.
 • KAPSAM: Yarışma THSF onaylı olup, THSF Yamaç Paraşütü Hedef Yarışmaları Talimatnamesine, THSF Yönetim Kurulu Hedef Yarışmaları 2022 Güncel Kararlarına* uygun olarak yapılacaktır
 • YARIŞMA DİREKTÖRÜ:  

Erol ASLANTAŞ
0 551 147 33 22
 
ORGANİZATÖR 
T.C. VAN VALİLİĞİ /  T.C. VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ / VAN SPORTİF HAVACILIK KULÜBÜ
İlgili Kişi:  İlhan GEZGEN
İlgili Kişi Tel : 0 533 087 88 34
İlgili Kişi e-posta : ilhangezgenthk65van@hotmail.com
 
YARIŞMA GÖREVLİLERİ
Yarışmada görev alacak Hakem Ekibi; THSF Merkez Hakem Kurulu tarafından yarışma öncesinde tayin edilerek açıklanacaktır. Yarışma Direktörü Erol Aslantaş’dır.

YARIŞMA PROGRAMI
27.05.2022 CUMA - ANTRENMAN GÜNÜ
09:00 – 18:00                              Antrenman ve serbest uçuşlar
12:00 – 13:00                               Kumanya
19:00 – 20:00                                  Yarışma kayıtlarının yapılması ve brifing

28.05.2022 CUMARTESİ - YARIŞMA 1. GÜN
06:15-07:00   Kahvaltı
07:05-07:30   Tepeye ulaşım
07:45                 Yarışma Uçuşlarının Başlayışı
11:00-13:00   Kumanya ve Ara
18:00                 Yarışma Uçuşlarının Bitişi
19:00                 Akşam Yemeği
 
29.05.2022 PAZAR - YARIŞMA 2. GÜN
06:15-07:00   Kahvaltı
07:05-07:30   Tepeye ulaşım
07:45                 Yarışma Uçuşlarının Başlayışı
11:00-13:00   Kumanya ve Ara
13:00                 Yarışma Uçuşlarının Bitişi
14:00                 Yarışma Sonuçları Açıklanması
15:00                 Ödül Töreni
 

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

YARIŞMAYA KATILIM


            THSF resmi internet sitesinde yayınlanan “2022 Yılı Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası Etap Katılım Sistemi” kapsamında yarışmacılar belirlenecektir. 1
Gençlik ve Spor Bakanlığı-THSF-Yamaç Paraşütü Sporcu Lisansına sahip, termik uçuş ve acil durum çalışmaları konusunda eğitim almış ve en az 100 uçuşu olan pilotlar katılabilir. Pilotların eğitim aldığı kişi, kulüp veya kuruluşu referans gösterebilmesi, uçuş seviyesiyle ilgili bilgi verilmesi gerekmektedir. Verilen bilgilerle ilgili yapılan incelemelerde pilot seviyesi yetersiz görülen yarışmacılar yarışmaya Yarışma Direktörü-Hakem Heyeti  kararı ile katılamazlar.
 • YARIŞMA ÜCRETİ
Yarışma ücreti 200 TL’dir. Kadın Sporcular ve Öğrenci için ise 100 TL’dir. Yarışma ücretini sadece Kesin kayıtaşamasına geçen sporcuların yatırması gerekmektedir. Yarışma ücreti aşağıdaki banka hesabına yatırılacaktır. Dekontu isebilgi@thsf.org.tr adresine mail atılması gerekmektedir.
 
Banka hesap bilgileri: VakıfBank Van Şubesi
Ahmet ÇAY - İBAN: TR590001500158007315412281
 
(*) Eğer isminiz Katılımcılar listesinde Kesin Kayıtbaşlığı altında bulunuyorsa bu ücreti ödemeniz gerekmektedir. Başvuru yaptığınız sırada veya Ön Kayıt, Yedek Listesi, Bekleme Listesi gibi listelerde bulunan kişilerin ödeme yapması gerekmemektedir. Ön kayıt aşamasında yaptığınız ödemeler size bir öncelik veya hak kazandırmaz.
 
 • YARIŞMA KESİN KAYITLARI
Yarışma ön kayıtları www.thsf.org.tr faaliyet takvimi yarışma  sayfasından yapılır ve kayıtlar sürekli güncellenir. Yarışma katılımı yarışma ücretinin yatırılması ve dekontun bilgi@thsf.org.tre-posta adresine atılması ile kesinleşmiş olur. Yarışma resmi kayıtları antrenman günü tamamlanacaktır. Kayıt esnasında yarışmacıların Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden aldıkları Sporcu Lisanslarını göstermeleri zorunludur. Yarışmada sadece Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri tarafından verilen Sporcu Lisansı olan yarışmacılar yarışmaya katılabilirler. Yabancı yarışmacılar, tecrübelerini kanıtlamak için kendi ülkelerinden aldıkları sporcu belgelerini göstermek zorundadır.
 
 • KAYIT İPTALİ
Kayıt yapan pilotun yapmış olduğu kaydı 20 Mayıs 2022 saat 16:00’a kadar iptal etmesi halinde yarışma katılım ücretinin %50’si geri ödenir. Yarışmacı yedek listesinden sıradaki sporculara yarışmaya katılım hakkı doğar. Bu tarihten sonra ücretler iade edilmez. Ücret başka yarışmacı için kullanılamaz.
 • KATILIMCI SAYISI
THSF resmi internet sitesinde yayınlanan “2022 Yılı Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası Etap Katılım Sistemi” kapsamında yarışmacılar belirlenecektir. 1
Yarışmacıların seçiminde THSF Teknik Kurulunun yamaç paraşütünden sorumlu iki üyesinin onayı ile yarışmacı listesi ve yedek liste resmi web sitesinde yayınlanacaktır. Verilen süre içeresinde yarışma ücretini yatırdığına dair dekontu mail atmayan yarışmacılar listeden çıkarılıp yedek listedeki sporculardan devam edilecektir.
 
 • SİGORTA
Yarışmaya katılacak pilotların sigorta sorumlulukları kendilerine aittir. Herhangi bir kaza veya yaralanma durumunda oluşabilecek maddi manevi zararlardan yarışma organizasyon yetkilileri, THSF, THSF görevlileri, hakemler ve diğer kurum ve kuruluşlar sorumlu değildir.
 
 • UÇUŞ EKİPMANI
Yamaç Paraşütleri EN sertifikasına sahip olmalıdır. Üretim yılı 10 yıldan daha eski olan yamaç paraşütü ile yarışmaya katılım yapılamaz. Uçuş esnasında her yarışmacı EN lisanslı yedek paraşüt, kask kullanmak zorundadır. Telsiz sadece bilgi alma amacı ile bulundurulabilir.
 • HARCIRAH
Federasyonumuz bütçe imkânlarının yetersiz olması nedeniyle yarışmaya katılan sporculara harcırah verilememektedir. Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri bütçeleri imkanı dâhilinde yarışmamıza katılan, illerindeki sporculara harcırah verebilirler.
 

YEREL DÜZENLEMELER

KONAKLAMA
Yarışmacılar isteğe bağlı yarışma alanına ulaşımın sağlanacağı Van Merkez KYK yurdunda ücretsiz kalacaktır. Belirlenen yurt harici olan otel konaklamalarında ücret ve  yarışma bölgesine ulaşım yarışmacının kendi sorumluluğundadır.
 
 • KUMANYA VE YEMEK
 
Yarışmacılara; 27-29 Mayıs günlerinde kahvaltı ve öğlen kumanyası, verilecektir. Yarışmacılara; 28 Mayıs 2022 cumartesi akşam yemeği verilecektir.
 • SERBEST UÇUCULAR
Yarışma esnasında serbest uçuşlar yapılması yasaktır.
 • YARIŞMA REGLAMANI
Yarışma Reglamanı ve kurallar THSF web sitelerinden ilan edilir.
 

ORGANİZASYON HİZMETLERİ
 
 • Hava alanı ve otogardan yarışma direktörlüğüne ve yarışma sonrası dönüşte ulaşım
 • Kalkış alanına ulaşım, iniş yapılan yerden pilotun alınması
 • Puanlama, kalkış ve hedef hakemliği yardımcı hizmetleri
 • Antrenman ve yarışma günlerinde sabah kahvaltısı
 • Antrenman ve yarışma günlerinde öğlen kumanyası
 • 27 Mayıs Cuma günü Akdamar adasına tekne turu gezisi
 • 28 Mayıs Cumartesi günü akşam yemeği
 • Kurtarma ve ilk yardım hizmetleri
 
YARIŞMA KLASMANLARI

GENEL KLASMAN
Yarışmadaki tüm yarışmacıların bireysel olarak yarıştığı klasmandır.
 
 • KADINLAR KLASMANI
Kadın pilotların ayrıca derecelendirileceği klasmandır. Bu klasmanın açılabilmesi için yarışmaya minimum 5 kadın yarışmacı katılması gerekmektedir. En az 5 kadın yarışmacının kaydolduğu her yarışmada “Kadınlar Klasmanı” açılır.
 
 • KULÜPLER KLASMANI
THSF’ye bağlı olan kulüplerin yarışacağı klasmandır. Yarışmalarda kulüpler, yarışmaya katılan sporcuları vasıtasıyla kulüpler klasmanında yarışabilirler. En az 5 kulüp takımı oluşturulması durumunda Kulüp Klasmanı açılır. Kulüp takımları en az 2 en fazla 4 pilot ile oluşturulur. Kulüpler yarışmada kendi kulüp isimleri ile yarışırlar. Kulüp Takımında yer alan pilotların isimleri en geç yarışmanın ilk günü pencere açılışından önce Hakem Kuruluna bildirilir. Kulüp Takımlarında sadece o kulübün lisanslı sporcuları yer alabilir. Her kulüp bir yarışmada sadece 1 takım kurma hakkına sahiptir. Görev uçuşu sonunda bir takımın puanı, o gün için takımdaki en iyi puanı alan 3 pilotun puanları toplamından oluşur. Eğer kulüp takımında 2 sporcu yarışıyor ise 3. yarışmacı yerine her turda en kötü puan eklenir. Bir pilot aynı anda 2 ayrı kulüp takımında yer alamaz. Yarışmanın ilk günü pencere açılışından sonra takımlarda pilot değişikliği veya pilot ilavesi yapılamaz.

YARIŞMA KURALLARI
Yarışma Kuralları olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi” ve THSF Yönetim Kurulu Hedef Yarışmaları 2022 Güncel Kararları*  uygulanır.

TELSİZ
      Yarışma esnasında bir tanesi Kalkış Hakeminde bir tanesi de Baş Hakemde olmak üzere minimum 2 adet telsiz bulundurmaları gerekmektedir. Yarışma boyunca 144.000 – 162.000 arasındaki telsiz frekansları kullanılacaktır.
 

HÜKÜM BULUNMAYAN HALLER:
Bu Yarışma Reglamanında hüküm bulunmayan hallerde, Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi” kuralları ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulu üyesi (var ise), Yarışma Direktörü (var ise) ve Baş Hakem’in birlikte aldığı kararlar uygulanır.

YÜRÜRLÜK:
Bu Yarışma Reglamanı yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

YÜRÜTME:
Bu Yarışma Reglamanının hükümlerini, Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulu üyesi bulunması halinde Teknik Kurul üyesi, Yarışma Direktörü (var ise), Baş Hakem ve THSF Temsilcisi yürütür.
1 - https://www.thsf.org.tr/tr/basin/duyuru/2022-yili-turkiye-yamac-parasutu-hedef-sampiyonasi-etap-katilim-sistemi-501 
 * Yönetim Kurulu Hedef Yarışma Uygulama Kararları 
 
 
 
Tüm Hakları Saklıdır : 2020 - 2022
versiyon 1.1.5
Web Tasarım