Arama Yap

Türkiye Hava Sporları Federasyonu
ONLİNE HİZMETLER
Federasyona ait online hizmetlere buradan ulaşabilirsiniz

SOSYAL MEDYA
Gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin

Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 1. Etap


Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 1. EtapETKİNLİK TARİHİ
05/02/202107/02/2021


ETKİNLİK YERİ
Adana / Rüzgarlıtepe
1. YARIŞMANIN AMACI

Yarışmanın amacı; Yamaç paraşütü sporunun ülkemizde tanıtımını yapmak, THSF Yamaç Paraşütü Hedef Milli Takımı seçmelerine puan vermek ve Türkiye’de bulunan uçuş yerlerinin dünyadaki yamaç paraşütü pilotlarına tanıtılması ve sporcularımızın gelişimi için bu organizasyon düzenlenmiştir.
 

2. ORGANİZASYON

Organizasyon Adana Havacılık ve Adrenalin Sporları Kulübü tarafından yapılacaktır. Organizasyonun düzenlenebilmesiyle ilgili olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonundan ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden gerekli izinler alınmıştır.
 

3. YARIŞMA BİLGİLERİ

 • YARIŞMA ADI:
  Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 1. Etap
   
 • YARIŞMA YERİ:
  Rüzgarlıtepe / ADANA
   
 • YARIŞMA TARİHİ:
  05 Şubat resmi antrenman günü ve 6-7 Şubat 2021 yarışma günleridir.
   
 • KAPSAM:
  Yarışma THSF onaylı olup, THSF yamaç paraşütü hedef yarışmaları talimatnamesine uygun olarak yapılacaktır.
   
 • ORGANİZATÖR:
  Adana Havacılık ve Adrenalin Sporları Kulübü
  Güner AKKAYA - 0 532 391 37 96
  Toros Mahallesi 78105 sokak no.18 Çetinkaya Rezidans Çukurova / ADANA

4. YARIŞMA GÖREVLİLERİ

Yarışma görevlileri Merkez Hakem Kurulu tarafından belirlenecektir.

 

5. YARIŞMA PROGRAMI

 • 05/02/2021 Cuma - Antrenman Günü:
  07:00 - 18:00: Antrenman ve serbest uçuşlar
  18:00 - 20:00: Yarışma kesin kayıtlarının tamamlanması ve uçuş sırası kura çekimi
   
 • 06/02/2021 Cumartesi - Yarışma 1. Gün:
  06:00 - 06:30: Kahvaltı
  06:30 - 07:00: Tepeye çıkış
  07:00: Yarışma uçuşlarının başlaması
  12:00 - 13:00: Kumanya
  18:00: Yarışma Uçuşlarının Bitişi
   
 • 07/02/2021 Pazar - Yarışma 2. Gün:
  06:00 - 06:30: Kahvaltı
  06:30 - 07:00: Tepeye çıkış
  07:00: Yarışma uçuşlarının başlaması
  12:00 - 13:00: Kumanya
  13:00: Yarışma Uçuşlarının Bitişi6. YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

 • PİLOT SEVİYESİ:
  Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden Sporcu Lisansına sahip, termik uçuş ve acil durum çalışmaları konusunda eğitim almış pilotlar katılabilir. Pilotların eğitim aldığı kişi, kulüp veya  kurumu referans gösterebilmesi, uçuş seviyesiyle  ilgili bilgi verilmesi gerekmektedir. Verilen bilgilerle ilgili yapılan incelemelerde pilot seviyesi yetersiz görülen yarışmacılar THSF Teknik Kurulu üyesi bulunması halinde Teknik Kurul üyesi/görevlisi ve Baş Hakem’ in birlikte aldığı karar ile THSF Teknik Kurulu üyesi bulunmaması halinde Baş Hakem kararı ile yarışmaya katılamazlar.
   
 • YARIŞMA ÜCRETİ:
  Yarışma ücreti 100,00 TL ‘dir, öğrencilere 50,00 TL’dir. Yarışma ücreti, organizatörün yapacağı uygulamaya göre  önceden banka aracılığı ile ödenebilir yada antrenman günü resmi kayıt esnasında toplanabilir. (Yarışma ücreti ile ilgili Güner AKKAYA ile irtibata geçilecektir.)
   
 • KAYITLAR:
  Yarışma ön kayıtları "www.thsf.org.tr" adresinde yapılacaktır, ve kayıtlar sürekli güncellenerek ilan edilecektir. Kayıtlar yarışma ücretinin yatırılması ile kesinleşmiş olur. Kayıt esnasında yarışmacıların Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden aldıkları Sporcu Lisanslarını göstermeleri zorunludur. Yarışmada sadece Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri tarafından verilen Sporcu Lisansı olan yarışmacılar yarışmaya katılabilirler. Yabancı yarışmacılar, tecrübelerini kanıtlamak için kendi ülkelerinden aldıkları sporcu belgelerini göstermek zorundadır.
   
 • KAYIT İPTALİ:
  Kayıt yapan pilotun yapmış olduğu kaydı 01/02/2021 tarihi 17:00 kadar iptal etmesi halinde yarışma katılım ücretinin %50 si geri ödenir. Bu tarihten sonra ücretler iade edilmez. Ücret başka yarışmacı için kullanılamaz.
   
 • KATILIM DURUMU:
  Yarışmaya en fazla 50 pilot katılabilir. Yarışmaya kayıt yapan sporcu sayısı 50’nin üzerinde olması durumunda önceki yıllarda yarışmalara katılan pilotlarının aldıkları puanlar göz önünde bulundurularak sporculara öncelik verilecek ve yarışmacıların seçiminde THSF Teknik Kurulu görevlisi ve veya Merkez Hakem Kurulu görevlisi onayı ile yarışma resmi kayıtları antrenman günü tamamlanacaktır.
   
 • SİGORTA:
  Yarışmaya katılacak pilotlar sigorta sorumlulukları kendilerine aittir. Herhangi bir kaza veya yaralanma durumunda oluşabilecek maddi manevi zararlardan yarışma organizasyon yetkilileri, THSF ve diğer kurum ve kuruluşlar sorumlu değildir.
   
 • UÇUŞ EKİPMANI:
  Yamaç Paraşütleri EN klasmanına sahip olmalıdır. 10 yaşından büyük yamaç paraşütü ile yarışmaya katılım yapılamaz. Uçuş esnasında her yarışmacı yedek paraşüt, kask kullanmak zorundadır. Telsiz sadece bilgi alma amacı ile bulundurulabilir.

7. YEREL DÜZENLEMELER

 • KONAKLAMA:
  Yarışmacıların, hakemlerin ve diğer görevlilerin konaklamaları Adana Havacılık ve Adrenalin Sporları Kulübü tarafından karşılanacak ve herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
   
 • KUMANYA VE YEMEK:
  Yarışmacıların, 05-07 Şubat tarihlerinde sabah, öğle ve akşam yemekleri Adana Havacılık ve Adrenalin Sporları Kulübü tarafından karşılanacaktır.
   
 • SERBEST UÇUŞLAR:
  Yarışma esnasında serbest uçuş yapılması yasaktır.
   
 • YARIŞMA BÜLTENİ:
  Yarışma Bülteni ve kurallar yarışma web sitesinde ilan edilir.

8. ORGANİZASYON HİZMETLERİ

Yerel Organizatör aşağıdaki hizmetleri limitsiz karşılar.

 • Kalkış alanına ulaşım.
 • İniş yapılan yerden pilotun alınması.
 • Kurtarma ve ilk yardım hizmetleri.

9. YARIŞMA KLASMANLARI

 • GENEL KLASMAN:
  Yarışmadaki tüm yarışmacıların bireysel olarak yarıştığı klasmandır.
   
 • KADINLAR KLASMANI:
  Kadın pilotların ayrıca derecelendirileceği klasmandır. Bu klasmanın açılabilmesi için yarışmaya minimum 5 kadın yarışmacı katılması gerekmektedir. En az 5 kadın yarışmacının kaydolduğu her yarışmada “Kadınlar Klasmanı” açılır.
   
 • KULÜPLER KLASMANI:
  THSF’ye bağlı olan kulüplerin yarışacağı klasmandır. Yarışmalarda kulüpler, yarışmaya katılan sporcuları vasıtasıyla kulüpler klasmanında yarışabilirler. En az 5 kulüp takımı oluşturulması durumunda Kulüp Klasmanı açılır. Kulüp takımları  en az 3 en fazla 5 pilot ile oluşturulur. Kulüpler yarışmada kendi kulüp isimleri ile yarışırlar. Kulüp ismi ve Kulüp Takımında yer alan pilotların isimleri en geç yarışmanın ilk günü pencere açılışından önce Hakem Kuruluna bildirilir. Kulüp Takımlarında sadece o kulübün lisanslı sporcuları yer alabilir. Her kulüp bir yarışmada sadece 1 takım kurma hakkına sahiptir. Görev uçuşu sonunda bir takımın puanı, o gün için takımdaki en iyi puanı alan 3 pilotun puanları toplamından oluşur. Bir pilot aynı anda 2 ayrı takımda yer alamaz. Yarışmanın ilk günü pencere açılışından sonra takımlarda pilot değişikliği veya pilot ilavesi yapılamaz.

10. YARIŞMA KURALLARI

Yarışma Kuralları olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi” kuralları uygulanır.
 

11. HÜKÜM BULUNMAYAN HALLER

Bu Yarışma Bülteni'nde hüküm bulunmayan hallerde, Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi” kuralları ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulu üyesi bulunması halinde Teknik Kurul üyesi/görevlisi ve Baş Hakem’in birlikte aldığı kararlar uygulanır. Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulu üyesi bulunmaması halinde Baş Hakem’in aldığı kararlar uygulanır.
 

12. YÜRÜRLÜK

Bu Yarışma Bülteni yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
 

13. YÜRÜTME

Bu Yarışma Bülteni hükümlerini, Türkiye Hava Sporları Federasyonu adına Baş Hakem ve organizatör yürütür.

Tüm Hakları Saklıdır : 2020 - 2022
versiyon 1.1.5
Web Tasarım