Arama Yap

Türkiye Hava Sporları Federasyonu
ONLİNE HİZMETLER
Federasyona ait online hizmetlere buradan ulaşabilirsiniz

SOSYAL MEDYA
Gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin

 • Hava Parkı
  Sportif havacılığın gelişmesi, hava parklarına olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Samsun, Erzincan, Muğla, Denizli, Adana, Çanakkale, Ankara, Antalya, Sakarya, Balıkesir bölgelerinde kurulması planlanan hava parkları, ülkemiz havacılığı için büyük önem taşımaktadır.Bölgeler, sportif havacılığın tüm branşlarına hizmet edecek özellikte seçilmiştir.Ülkemiz genelinde hava parklarının oluşturulması için bütün projeler değerlendirilmeye devam etmektedir.

 • Yönerge ve Talimatlar
  Branşlarımıza ait yönerge ve talimatlar dünya ve SHGM standartları baz alınarak yenilenmiştir. Son düzenlemelere takiben sitemizde paylaşılacaktır.

 • Türk Hava Kuvvetleri ile İş Birliği
  Geleceğimizin teminatı gençlerimize havacılığı sevdirmek, onları gökyüzü ile tanıştırmak için Hava Kuvvetlerimiz ile yeni projeler üretmeye devam edeceğiz.

 • Kulüpler
  Üniversitelerde kurulan kulüpler sportif havacılığın gelişmesinde büyük rol oynamaktadır. Federasyon olarak her zaman üniversiteli arkadaşlarımıza bilgi ve tecrübelerimizi paylaşarak, her türlü etkinliklerinde desteklemeye devam edeceğiz.

 • Yarışmalar
  Ulusal & uluslararası yarışmaların yapılması ve sporcuların katılımının sağlanması için tüm olanaklar sunulmaya devam edecektir.

 • Milli Takım
  Yarışma sonuçları ve kurallar dahilinde Federasyonumuz tarafından belirlenen Milli takımlarımızı her türlü yurtdışı organizasyonlara ve yarışmalara göndermeye devam edeceğiz.

 • Hakem
  Ulusal ve uluslararası yarışmalar için yeterli hakemin olmaması sektörü sıkıntıya sokmaktadır. Her branş için hakem yetiştirilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır.

 • Hava Ralli
  Hava araçları ile önceden belirlenmiş bölge veya şehirlere uçulması ile gerçekleşen bir etkinliktir. Bu etkinliğin genel havacılık bünyesindeki hava araçları, gyrocopter, microlight , ultralight ve paramotor ile yapılabilmesi için gerekli olanaklar sağlanacaktır.

 • Rekor Uçuşları
  Federasyon olarak sesimizi duyurmak, ülkemiz havacılık sporunun geliştiğini göstermek için çeşitli organizasyonlar planlamaktayız. Gyrocopter ile gerçekleşen Türkiye- Kıbrıs uçuşuna benzer faaliyetleri desteklemeye devam edeceğiz.

 • Gösteri Uçuşları
  Faaliyetlerimizi tanıtmak ve sportif havacılığın, havacılıkta önemli bir yeri kapladığını göstermek için bu tür faaliyetelere gerekli destekler verilecektir

 • Kayıtlı Sporcular
  Federasyona kayıtlı olan sporcuların internet ortamında takip edilebilmesi ve branşlara ait güncel sayıların gözlemlenmesi için alt yapı oluşturulmuştur.

 • Şahıs Sigortası
  Sporcularımızın 3. Şahıs sigortasını yaptırmadaki sıkıntılarının çözülmesi için gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

 • Kontrollü Hava Sahası
  Sporcularımızın rahat ve güvenli ortamda uçuş yapabilmesi için güvenli bir hava sahası oluşturulması gerekmektedir. Bu hava sahası SHGM ve DHMİ ile görüşülerek belirlenecek, diğer hava araçlarının bu sahaya kontrolsüz şekilde girmesi engellenecektir.

 • Malzeme İthalatı
  Havacılık sporunun her kesim tarafından yapılabilmesi için ulaşılabilir ve kolay alınabilir olması gerekmektedir. Bu sebeple, yurt dışından alınacak hava araçlarının ve yedek malzemelerinin gümrüksüz satın alınabilmesi için gerekli girişimler yapılacaktır.

 • Malzeme Yorgunluğu ve Bakım
  Hava sporlarında kullanılan araçların kontrollerinin ve bakımının standart ölçülerde yapılmıyor olması kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun disiplin altına alınıp, gerekli kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu tesislerin kurulumu için görüşmeler devam etmektedir.

 • Federasyon Malzeme Alımı
  Federasyon çatısı altında her sporcumuzun ücretsiz olarak kullanabileceği uçuş ekipmanlarının alımı ihtiyaçlar doğrultusunda yapılacaktır. Bu ekipmanlar, kullanılacak olan bölgedeki Gençlik Spor il Müdürlüğü’nde ve Ankara Gençlik Spor Genel Merkezinde kayıtlı tutulacaktır.

 • Acil Durum Eylem Planı
  Sporcularımızın uçuş yaptığı bölgelerde oluşabilecek herhangi bir kaza/ kırım durumunda önceden hazırlanan ‘Acil Durum Eylem Planı’ ile gerekli yerlere bilgi verilerek, gerekli yardım sağlanacaktır.

 • E-Learning (Uzaktan Eğitim)
  Sporcularımızın belirli zamanlarda eğitim tekrarı yapması için branş sorumluları tarafından hazırlanan eğitim tekrarı/ hatırlatması sporcularla paylaşılacaktır. E-Learning internet sitesi üzerinden yapılacaktır.

 • Olay Raporlama
  Sporcularımız uçuş esnasında yaşamış oldukları olumsuz deneyim veya kaza/ kırımları başka bir sporcunun yaşamaması için paylaştıkları bir platform oluşturulacaktır. Bu platform federasyon internet sitesinde yer alacaktır.

 • İl Temsilcilikleri
  Federasyonumuzu, sporcularımıza ve sporcu adaylarına yakınlaştırabilmemiz için her şehirden il temsilcisi belirlememiz gerekmektedir. İl temsilcilerimiz havacılıkta tecrübeli, vizyona sahip, bulundukları şehirde havacılık aktivitesi yapabilecek yetilere sahip kişilerden oluşacaktır.

 • Uçuş Start Amiri
  Federasyon yönetimindeki uçuş bölgesindeki uçuşların güvenli şekilde yapılabilmesi için uçuşları takip eden, sporcuların hatalı hareketlerini zamanında müdahale eden, olumsuz hava şartlarında uçuşu iptal eden kişi görevli olarak bulunacaktır.

 • Sosyal Sorumluluk
  Belirli aralıklarla düzenleyeceğimiz ‘engelsiz uçuş’ adı altındaki organizasyonlar ile engelli vatandaşlarımızın uçurulmasını sağlayacağız.

 • Arama & Kurtarma
  Arama kurtarmada görevli olan arkadaşlarımızla birlikte yürüteceğimiz proje Türkiye’de bir ilk olacak. Gyrocopter, microlight, paramotor ve multicopterin kullanılması ile büyük sonuçların alınacağına inanıyoruz. Federasyon pilotları gönüllülük esasına göre projeye katkı sağlayacaklar. Yerel yönetimlerin hava araçlarını satın almasıyla arama&kurtarma daha etkin bir duruma gelecektir.

 • SMS Sisteminin Sportif Havacılıkta Kurulması
  Havacılık güvenliğini üst düzeyde tutabilmek için her türlü riskin belirlenmesi ve gerekli önlemin alınması sağlanacaktır.

 • Bakanlığa Ait Tesislerin Kullanılması
  Gençlik spor bakanlığına ait olan tesislerin müsaitliğine göre havacılık ile aktivitelerde kullanım hakkı sağlanacaktır.

 • Yurtiçi ve yurtdışındaki branş toplantı ve faaliyetlere federasyon bütçesi ile katılımın sağlanması
  Sektörümüzün hızla ilerlemesi ve gelişmelere ayak uydurabilmesi için yurt dışındaki organizasyonlara ve toplantılara katılınması gerekmektedir. Branş sorumlularının yapacağı istek doğrultusunda gerekli bütçe sağlanacaktır.


All Right Reserved : 2020 - 2022
version 1.1.5
Web Tasarım