Arama Yap

Türkiye Hava Sporları Federasyonu
ONLİNE HİZMETLER
Federasyona ait online hizmetlere buradan ulaşabilirsiniz

SOSYAL MEDYA
Gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin

Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 4. Etap


Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 4. EtapEVENT DATE
17/09/202119/09/2021


EVENT VENUE
Burdur1. YARIŞMANIN AMACI

Yarışmanın amacı; güvenli ve uygun koşullarda yarışma ortamı sunarak pilotların yarışma konusunda becerilerini arttırmak, yarışma kurallarını öğrenmelerini sağlamak ve pilotlar arasındaki dostluk ve iletişimi arttırmaktır. Yamaç paraşütü sporunun ülkemizde tanıtımını yapmak ve Türkiye’de bulunan uçuş yerlerinin dünyadaki yamaç paraşütü pilotlarına tanıtılması ve sporcularımızın gelişimi için bu organizasyon düzenlenmiştir.
 

2. ORGANİZASYON

Organizasyon Türkiye Hava Sporları Federasyonu ve Yamaç Paraşütü Burdur Spor Kulübü tarafından yapılacaktır. Organizasyonun düzenlenebilmesiyle ilgili olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonu’ndan ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden gerekli izinler alınmış ve FAI Cat2 başvurusu yapılmıştır.
 

3. YARIŞMA BİLGİLERİ

 • YARIŞMA ADI:
  Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 4. Etap Burdur Yarışması
   
 • YARIŞMA YERİ:
  BURDUR
   
 • YARIŞMA TARİHİ:
  17 Eylül 2021 resmi antrenman günü ve 18-19 Eylül yarışma günleridir.
   
 • KAPSAM:
  Yarışma THSF onaylı olup, THSF yamaç paraşütü hedef yarışmaları talimatnamesine uygun olarak yapılacaktır.
   
 • ORGANİZATÖR:

  Yamaç Paraşütü Burdur Spor Kulübü
  Adres: Aydınlıkevler Mah. Küçük Sanayi Sitesi 1. Sok. No:87 Burdur
  Telefon: 0248 252 80 09
  İlgili Kişi: Fatih KILICASLAN
  İlgili Kişi Tel: 0535 725 38 53
  İlgili Kişi E-posta: kardeslercam@hotmail.com

4. YARIŞMA GÖREVLİLERİ

Yarışma resmi olmayan görevlileri (şoför, yardımcı, vb.) organizatör tarafından, resmi görevlileri (jüri, yarışma direktörü vb.) THSF, hakemler ise THSF Merkez Hakem Kurulu tarafından belirlenecek ve yarışma öncesinde duyurulacaktır.

 

5. YARIŞMA PROGRAMI

 • 17/09/2021 Cuma - Antrenman Günü:
  10:00 - 18:00: Antrenman ve serbest uçuşlar
  19:00 - 20:00: Brifing, Yarışma kesin kayıtlarının tamamlanması ve Kura çekimi
   
 • 18/09/2021 Cumartesi - Yarışma 1. Gün:
  06:30 - 07:00: Kahvaltı
  07:00 - 07:20: Tepeye çıkış
  07:45: Yarışma uçuşlarının başlaması
  12:00 - 13:00: Kumanya
  18:00: Yarışma Uçuşlarının Bitişi
   
 • 19/09/2021 Pazar - Yarışma 2. Gün:
  06:30 - 07:00: Kahvaltı
  07:00 - 07:20: Tepeye çıkış
  07:45: Yarışma uçuşlarının başlaması
  12:00 - 13:00: Kumanya
  14:00: Yarışma Uçuşlarının Bitişi
  14:30: Yarışma Sonuçlarının Açıklanması
  15:00: Ödül Töreni6. YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

 • PİLOT SEVİYESİ:
  Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden Sporcu Lisansına sahip, termik uçuş ve acil durum çalışmaları konusunda eğitim almış pilotlar katılabilir. Pilotların eğitim aldığı kişi, kulüp veya kurumu referans gösterebilmesi, uçuş seviyesiyle ilgili bilgi verilmesi gerekmektedir. Verilen bilgilerle ilgili yapılan incelemelerde pilot seviyesi yetersiz görülen yarışmacılar THSF Teknik Kurulu üyesi bulunması halinde Teknik Kurul üyesi ve/veya Baş Hakem’ in birlikte aldığı karar ile yarışmadan çıkarılırlar.
   
 • YARIŞMA ÜCRETİ:
  Yarışma ücreti 200 TL’dir. Yarışma ücretini sadece Kesin Kayıt aşamasına geçen sporcuların yatırması gerekmektedir. Yamaç Paraşütü Hedef Milli Takımında yer alan ilk 4 sporcudan katılım ücreti alınmayacaktır. Yarışma ücretinin, aşağıdaki banka hesabına yatırılacaktır. Dekontunun ise bilgi@thsf.org.tr aresine mail atılması gerekmektedir.

  (*) Eğer isminiz Katılımcılar listesinde Kesin Kayıt başlığı altında bulunuyorsa bu ücreti ödemeniz gerekmektedir. Başvuru yaptığınız sırada veya Ön Kayıt, Yedek Listesi, Bekleme Listesi gibi listelerde bulunan kişilerin ödeme yapması gerekmemektedir. 

  Ön kayıt aşamasında yaptığınız ödemeler size bir öncelik veya hak kazandırmaz.
  Banka Hesap Bilgileri :
  Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
  FATİH KILIÇASLAN
  IBAN: TR22 0006 7010 0000 0075 9427 48
 • KAYITLAR:
  Yarışma ön kayıtları "www.thsf.org.tr" adresinde yapılacaktır ve kayıtlar sürekli güncellenecektir. Kayıtlar yarışma ücretinin yatırılması ve dekontun mail atılması ile kesinleşmiş olur. Yarışma resmi kayıtları antrenman günü tamamlanacaktır. Kayıt esnasında yarışmacıların Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden aldıkları Sporcu Lisanslarını göstermeleri zorunludur. Yarışmada sadece Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri tarafından verilen Sporcu Lisansı olan yarışmacılar yarışmaya katılabilirler. Yabancı yarışmacılar, tecrübelerini kanıtlamak için kendi ülkelerinden aldıkları sporcu belgelerini göstermek zorundadır.
   
 • KAYIT İPTALİ:
  Kayıt yapan pilotun yapmış olduğu kaydı 10 EYLÜL 2021 16:00’a kadar iptal etmesi halinde yarışma katılım ücretinin %50’si geri ödenir. ve yarışmacı yedek listesinden sıradaki sporculara yarışmaya katılım hakkı doğar. Bu tarihten sonra ücretler iade edilmez. Ücret başka yarışmacı için kullanılamaz. Kayıt yaptırıp daha sonra yarışmaya katılmayan ya da kaydını iptal etmeyen pilotlar, daha sonra başvurdukları o sezon içindeki diğer hedef yarışmalarında toplam başvuru listesinin en sonuna yazılırlar.
   
 • KATILIMCI SAYISI:
  Yarışmaya en fazla 50 pilot katılabilir. Yarışmaya kayıt yapan sporcu sayısı 50’nin üzerinde olması durumunda önceki yıllarda yarışmalara katılan pilotlarının aldıkları puanlar göz önünde bulundurularak sporculara öncelik verilecek ve yarışmacıların seçiminde THSF Teknik Kurulunun yamaç paraşütünden sorumlu iki üyesinin onayı ile yarışmacı listesi ve yedek liste resmi web sitesinde yayınlanacaktır. Verilen süre içersinde yarışma ücretini yatırdığına dair dekontu mail atmayan yarışmacılar listeden çıkarılıp yedek listedeki sporculardan devam edilecektir. 50 kişinin kesinliği sağlandığında liste sabitlenecektir. 50 kişinin içinde olan yarışmacıların tek yapması gereken antreman günündeki resmi kayıt günü gerekli evraklarını göstererek kaydını resmileştirmesidir.
   
 • SİGORTA:
  Yarışmaya katılacak pilotlar sigorta sorumlulukları kendilerine aittir. Herhangi bir kaza veya yaralanma durumunda oluşabilecek maddi manevi zararlardan yarışma organizasyon yetkilileri, THSF ve diğer kurum ve kuruluşlar sorumlu değildir.
   
 • UÇUŞ EKİPMANI:
  Yamaç Paraşütleri EN klasmanına sahip olmalıdır. Uçuş esnasında her yarışmacı yedek paraşüt ve kask kullanmak zorundadır. Yarışma Direktörü, Hakemler yarışma öncesi ve yarışma esnasında malzeme kontrolü yapabilirler, bu durumda üretim tarihi 10 yılı geçen yamaç paraşütleri ve pilotları yarışmadan diskalifiye edilirler, yarışmaya katılamazlar. . Telsiz sadece bilgi alma amacı ile bulundurulabilir.
   
 • HARCIRAH:
  Federasyonumuz bütçe imkanlarının yetersiz olması nedeniyle yarışmaya katılan sporculara harcırah verilememektedir. Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri bütçeleri imkanı dahilinde yarışmamıza katılan illerindeki sporculara harcırah verebilirler.

7. YEREL DÜZENLEMELER

 • KONAKLAMA:
  Yarışmacılar için çadır alanı ve otel konaklama yeri sonradan ilan edilecektir Hakemlerin ve THSF yetkililerinin konaklaması organizasyon tarafından karşılanacaktır.
   
 • KUMANYA VE YEMEK:
  Yarışmacılara; 17-18-19 Eylül günlerinde öğlen kumanyası, verilecektir.
   
 • SERBEST UÇUŞLAR:
  Yarışma esnasında serbest uçucuların uçması yasaktır.
   
 • YARIŞMA REGLEMANI:
  Yarışma Reglemanı ve kurallar THSF web sitelerinden ilan edilir.

8. ORGANİZASYON HİZMETLERİ

Yerel Organizatör aşağıdaki hizmetleri limitsiz karşılar.

 • Kalkış alanına ulaşım.
 • Kalacak yer konusunda yönlendirme.
 • Yarışma günlerinde öğlen kumanyası.
 • Kurtarma ve ilk yardım hizmetleri.

9. YARIŞMA KLASMANLARI

 • GENEL KLASMAN:
  Yarışmadaki tüm yarışmacıların bireysel olarak yarıştığı klasmandır. Yarışmaya minimum 10 sporcu kayıt yaptırdığında yarışma Genel Klasmanı açılabilir ve yarışma düzenlenebilir. Yarışmada tüm pilotlar en az 2 yarışma uçuşu gerçekleştirdiğinde yani yarışmanın 2 turu tamamlandığında yarışma geçerli sayılır.
   
 • KADINLAR KLASMANI:
  Kadın pilotların ayrıca derecelendirileceği klasmandır. Bu klasmanın açılabilmesi için yarışmaya minimum 5 kadın yarışmacı katılması gerekmektedir. En az 5 kadın yarışmacının kaydolduğu her yarışmada “Kadınlar Klasmanı” açılır.
   
 • KULÜPLER KLASMANI:
  THSF’ ye bağlı olan kulüplerin yarışacağı klasmandır. Yarışmalarda kulüpler, yarışmaya katılan sporcuları vasıtasıyla kulüpler klasmanında yarışabilirler. En az 5 kulüp takımı oluşturulması durumunda Kulüp Klasmanı açılır. Kulüp takımları en az 2 en fazla 5 pilot ile oluşturulur. Kulüpler yarışmada kendi kulüp isimleri ile yarışırlar. Kulüp Takımında yer alan pilotların isimleri en geç yarışmanın ilk günü pencere açılışından önce Hakem Kuruluna bildirilir. Kulüp Takımlarında sadece o kulübün lisanslı sporcuları yer alabilir. Her kulüp bir yarışmada sadece 1 takım kurma hakkına sahiptir. Görev uçuşu sonunda bir takımın puanı, o gün için takımdaki en iyi puanı alan 3 pilotun puanları toplamından oluşur. Eğer kulüp takımında 2 sporcu yarışıyor ise 3. yarışmacı yerine her turda en kötü puan eklenir. Bir pilot aynı anda 2 ayrı takımda yer alamaz. Yarışmanın ilk günü pencere açılışından sonra takımlarda pilot değişikliği veya pilot ilavesi yapılamaz.

10. YARIŞMA KURALLARI

Yarışma Kuralları olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi” kuralları uygulanır.
 

11. TELSİZ

Yarışma esnasında bir tanesi Kalkış Hakeminde bir tanesi de Baş Hakemde olmak üzere minimum 2 adet telsiz bulundurmaları gerekmektedir. Yarışma boyunca 144.000 – 162.000 arasındaki telsiz frekansları kullanılacaktır.
 

12. HÜKÜM BULUNMAYAN HALLER

Bu Yarışma Bülteni'nde hüküm bulunmayan hallerde, Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi” nde ki kurallar ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulunun kararları uygulanır.
 

13. YÜRÜRLÜK

Bu Yarışma Bülteni yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
 

14. YÜRÜTME

Bu Yarışma Reglamanının hükümlerini, Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulu üyesi bulunması halinde Teknik Kurul üyesi, Baş Hakem ve THSF Temsilcisi yürütür.

All Right Reserved : 2020 - 2021
version 1.1.5
Web Tasarım