Arama Yap

Türkiye Hava Sporları Federasyonu
ONLİNE HİZMETLER
Federasyona ait online hizmetlere buradan ulaşabilirsiniz

SOSYAL MEDYA
Gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin

Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 2. Etap


Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 2. EtapEVENT DATE
09/04/202111/04/2021


EVENT VENUE
Bursa / Nilüfer1. YARIŞMANIN AMACI

Yarışmanın amacı; güvenli ve uygun koşullarda yarışma ortamı sunarak pilotların yarışma konusunda becerilerini arttırmak, yarışma kurallarını öğrenmelerini sağlamak ve pilotlar arasındaki dostluk ve iletişimi arttırmaktır. Yamaç paraşütü sporunun ülkemizde tanıtımını yapmak ve Türkiye’de bulunan uçuş yerlerinin dünyadaki yamaç paraşütü pilotlarına tanıtılması, THSF Yamaç Paraşütü Hedef Milli Takımı seçmelerine puan vermek ve sporcularımızın gelişimi için bu organizasyon düzenlenmiştir.
 

2. ORGANİZASYON

Organizasyon Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından yapılacaktır. Organizasyonun düzenlenebilmesiyle ilgili olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonu’ndan ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden gerekli izinler alınmış ve FAI Cat2 başvurusu yapılmıştır.
 

3. YARIŞMA BİLGİLERİ

 • YARIŞMA ADI:
  Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 2. Etap
   
 • YARIŞMA YERİ:
  Nilüfer / Bursa
   
 • YARIŞMA TARİHİ:
  09 Nisan 2021 resmi antrenman günü ve 10-11 Nisan 2021 yarışma günleridir.
   
 • KAPSAM:
  Yarışma THSF onaylı olup, THSF yamaç paraşütü hedef yarışmaları talimatnamesine uygun olarak yapılacaktır.
   
 • ORGANİZATÖR:

  Bursa Nilüfer Belediyesi
  Adres: İhsaniye Mah. Cumhuriyet Meydanı 2/A 2/B Blok 16130 Nilüfer, Bursa
  Telefon: 444 16 03
  Faks: 0 224 295 95 26
  Web adresi: http://www.nilufer.bel.tr/
  İlgili Kişi: Emrah UZEL
  İlgili Kişi Tel: 0 532 673 92 36
  İlgili Kişi E-posta: emrah.uzel@karsan.com.tr

4. YARIŞMA GÖREVLİLERİ

Yarışma resmi olmayan görevlileri (şoför, yardımcı, vb.) organizatör tarafından, resmi görevlileri (jüri, yarışma direktörü vb.) THSF, hakemler ise THSF Merkez Hakem Kurulu tarafından belirlenecek ve yarışma öncesinde duyurulacaktır.

 

5. YARIŞMA PROGRAMI

 • 09/04/2021 Cuma - Antrenman Günü:
  10:00 - 12:00: Antrenman ve serbest uçuşlar
  12:00 - 13:00: Kumanya
  13:00 - 17:00: Antrenman ve serbest uçuşlar
  18:00 - 19:00: Brifing, Yarışma kesin kayıtlarının tamamlanması ve Kura çekimi
   
 • 10/04/2021 Cumartesi - Yarışma 1. Gün:
  07:00 - 07:30: Kahvaltı
  07:30 - 07:45: Tepeye çıkış
  08:00: Yarışma uçuşlarının başlaması
  12:00 - 13:00: Kumanya
  18:00: Yarışma Uçuşlarının Bitişi
   
 • 11/04/2021 Pazar - Yarışma 2. Gün:
  07:00 - 07:30: Kahvaltı
  07:30 - 07:45: Tepeye çıkış
  08:00: Yarışma uçuşlarının başlaması
  12:00 - 13:00: Kumanya
  13:00: Yarışma Uçuşlarının Bitişi
  13:30: Yarışma Sonuçlarının Açıklanması
  15:00: Ödül Töreni6. YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

 • PİLOT SEVİYESİ:
  Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden Sporcu Lisansına sahip, termik uçuş ve acil durum çalışmaları konusunda eğitim almış pilotlar katılabilir. Pilotların eğitim aldığı kişi, kulüp veya kurumu referans gösterebilmesi, uçuş seviyesiyle ilgili bilgi verilmesi gerekmektedir. Verilen bilgilerle ilgili yapılan incelemelerde pilot seviyesi yetersiz görülen yarışmacılar THSF Teknik Kurulu üyesi bulunması halinde Teknik Kurul üyesi ve/veya Baş Hakem’ in birlikte aldığı karar ile yarışmadan çıkarılırlar.
   
 • YARIŞMA ÜCRETİ:
  Yarışma ücreti 200 TL’dir. Yarışma ücretini sadece Kesin Kayıt aşamasına geçen sporcuların yatırması gerekmektedir. Yamaç Paraşütü Hedef Milli Takımında yer alan ilk 4 sporcudan katılım ücreti alınmayacaktır. Yarışma ücretinin, aşağıdaki banka hesabına yatırılacaktır. Dekontunun ise bilgi@thsf.org.tr aresine mail atılması gerekmektedir.

  (*) Eğer isminiz Katılımcılar listesinde Kesin Kayıt başlığı altında bulunuyorsa bu ücreti ödemeniz gerekmektedir. Başvuru yaptığınız sırada veya Ön Kayıt, Yedek Listesi, Bekleme Listesi gibi listelerde bulunan kişilerin ödeme yapması gerekmemektedir. Ön kayıt aşamasında yaptığınız ödemeler size bir öncelik veya hak kazandırmaz.
  Banka Hesap Bilgileri :
  Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
  Emrah UZEL
  IBAN: TR98 0006 7010 0000 0059 2722 21
 • KAYITLAR:
  Yarışma ön kayıtları "www.thsf.org.tr" adresinde yapılacaktır ve kayıtlar sürekli güncellenecektir. Kayıtlar yarışma ücretinin yatırılması ve dekontun mail atılması ile kesinleşmiş olur. Yarışma resmi kayıtları antrenman günü tamamlanacaktır. Kayıt esnasında yarışmacıların Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden aldıkları Sporcu Lisanslarını göstermeleri zorunludur. Yarışmada sadece Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri tarafından verilen Sporcu Lisansı olan yarışmacılar yarışmaya katılabilirler. Yabancı yarışmacılar, tecrübelerini kanıtlamak için kendi ülkelerinden aldıkları sporcu belgelerini göstermek zorundadır.
   
 • KAYIT İPTALİ:
  Kayıt yapan pilotun yapmış olduğu kaydı 01 Nisan 2021 16:00’a kadar iptal etmesi halinde yarışma katılım ücretinin %50’si geri ödenir. ve yarışmacı yedek listesinden sıradaki sporculara yarışmaya katılım hakkı doğar. Bu tarihten sonra ücretler iade edilmez. Ücret başka yarışmacı için kullanılamaz. Kayıt yaptırıp daha sonra yarışmaya katılmayan ya da kaydını iptal etmeyen pilotlar, daha sonra başvurdukları o sezon içindeki diğer hedef yarışmalarında toplam başvuru listesinin en sonuna yazılırlar.
   
 • KATILIMCI SAYISI:
  Yarışmaya en fazla 50 pilot katılabilir. Yarışmaya kayıt yapan sporcu sayısı 50’nin üzerinde olması durumunda önceki yıllarda yarışmalara katılan pilotlarının aldıkları puanlar göz önünde bulundurularak sporculara öncelik verilecek ve yarışmacıların seçiminde THSF Teknik Kurulunun yamaç paraşütünden sorumlu iki üyesinin onayı ile yarışmacı listesi ve yedek liste resmi web sitesinde yayınlanacaktır. Verilen süre içersinde yarışma ücretini yatırdığına dair dekontu mail atmayan yarışmacılar listeden çıkarılıp yedek listedeki sporculardan devam edilecektir. 50 kişinin kesinliği sağlandığında liste sabitlenecektir. 50 kişinin içinde olan yarışmacıların tek yapması gereken antreman günündeki resmi kayıt günü gerekli evraklarını göstererek kaydını resmileştirmesidir.
   
 • SİGORTA:
  Yarışmaya katılacak pilotlar sigorta sorumlulukları kendilerine aittir. Herhangi bir kaza veya yaralanma durumunda oluşabilecek maddi manevi zararlardan yarışma organizasyon yetkilileri, THSF ve diğer kurum ve kuruluşlar sorumlu değildir.
   
 • UÇUŞ EKİPMANI:
  Yamaç Paraşütleri EN sertifikasına sahip olmalıdır. Üretim yılı 10 yıldan daha eski olan yamaç paraşütü ile yarışmaya katılım yapılamaz. Uçuş esnasında her yarışmacı yedek paraşüt ve kask kullanmak zorundadır. Telsiz sadece bilgi alma amacı ile bulundurulabilir.
   
 • HARCIRAH:
  Federasyonumuz bütçe imkanlarının yetersiz olması nedeniyle yarışmaya katılan sporculara harcırah verilememektedir. Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri bütçeleri imkanı dahilinde yarışmamıza katılan illerindeki sporculara harcırah verebilirler.

7. YEREL DÜZENLEMELER

 • KONAKLAMA:
  Yarışmacılar Nilüfer Belediyesi Havacılık Tesislerinde çadır kampı kurabilirler. Belirlenen alan harici olan konaklamalarda yarışma bölgesine ulaşım yarışmacının kendi sorumluluğundadır.

  Hakemlerin ve THSF yetkililerinin konaklaması Nilüfer Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
   
 • KUMANYA VE YEMEK:
  Yarışmacılara; 09-11 Nisan günlerinde öğlen kumanyası, verilecektir.
   
 • SERBEST UÇUŞLAR:
  Yarışma esnasında serbest uçucuların uçması yasaktır.
   
 • YARIŞMA REGLEMANI:
  Yarışma Reglemanı ve kurallar THSF web sitelerinden ilan edilir.

8. ORGANİZASYON HİZMETLERİ

Yerel Organizatör aşağıdaki hizmetleri limitsiz karşılar.

 • Kalkış alanına ulaşım.
 • Kalacak yer konusunda yönlendirme.
 • Yarışma günlerinde öğlen kumanyası.
 • Kurtarma ve ilk yardım hizmetleri.

9. YARIŞMA KLASMANLARI

 • GENEL KLASMAN:
  Yarışmadaki tüm yarışmacıların bireysel olarak yarıştığı klasmandır.
   
 • KADINLAR KLASMANI:
  Kadın pilotların ayrıca derecelendirileceği klasmandır. Bu klasmanın açılabilmesi için yarışmaya minimum 5 kadın yarışmacı katılması gerekmektedir. En az 5 kadın yarışmacının kaydolduğu her yarışmada “Kadınlar Klasmanı” açılır.
   
 • KULÜPLER KLASMANI:
  THSF’ye bağlı olan kulüplerin yarışacağı klasmandır. Yarışmalarda kulüpler, yarışmaya katılan sporcuları vasıtasıyla kulüpler klasmanında yarışabilirler. En az 5 kulüp takımı oluşturulması durumunda Kulüp Klasmanı açılır. Kulüp takımları en az 2 en fazla 5 pilot ile oluşturulur. Kulüpler yarışmada kendi kulüp isimleri ile yarışırlar. Kulüp Takımında yer alan pilotların isimleri en geç yarışmanın ilk günü pencere açılışından önce Hakem Kuruluna bildirilir. Kulüp Takımlarında sadece o kulübün lisanslı sporcuları yer alabilir. Her kulüp bir yarışmada sadece 1 takım kurma hakkına sahiptir. Görev uçuşu sonunda bir takımın puanı, o gün için takımdaki en iyi puanı alan 3 pilotun puanları toplamından oluşur. Eğer kulüp takımında 2 sporcu yarışıyor ise 3. yarışmacı yerine her turda en kötü puan eklenir. Bir pilot aynı anda 2 ayrı takımda yer alamaz. Yarışmanın ilk günü pencere açılışından sonra takımlarda pilot değişikliği veya pilot ilavesi yapılamaz.

10. YARIŞMA KURALLARI

Yarışma Kuralları olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi” kuralları uygulanır.
 

11. HÜKÜM BULUNMAYAN HALLER

Bu Yarışma Reglamanında hüküm bulunmayan hallerde, Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi” kuralları ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulu üyesi ve Baş Hakem’in birlikte aldığı kararlar uygulanır.
 

12. YÜRÜRLÜK

Bu Yarışma Bülteni yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
 

13. YÜRÜTME

Bu Yarışma Reglamanının hükümlerini, Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulu üyesi bulunması halinde Teknik Kurul üyesi, Baş Hakem ve THSF Temsilcisi yürütür.

All Right Reserved : 2020 - 2021
version 1.1.5
Web Tasarım