Arama Yap

Türkiye Hava Sporları Federasyonu
ONLİNE HİZMETLER
Federasyona ait online hizmetlere buradan ulaşabilirsiniz

SOSYAL MEDYA
Gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin

Bingöl Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması


Bingöl Yamaç Paraşütü Hedef YarışmasıEVENT DATE
11/06/202113/06/2021


EVENT VENUE
Bingöl1. YARIŞMANIN AMACI

Yarışmanın amacı; Bingöl ilimizin tarihi ve kültürel yerlerini tanıtmak, Bingöl ilinin gezilecek görülecek Yerilerini ve Hesarek kayak merkezinin tanıtılması turizme kazandırılması düşünülmektedir. Bingöl yamaç paraşütü hedef yarışmasını güvenli ve uygun koşullarda yarışma ortamı sunarak pilotların yarışma konusunda becerilerini arttırmak, yarışma kurallarını öğrenmelerini sağlamak ve pilotlar arasındaki dostluk ve iletişimi arttırmaktır. Yamaç paraşütü sporunun ülkemizde tanıtımını yapmak ve Türkiye’de bulunan uçuş yerlerinin dünyadaki yamaç paraşütü pilotlarına tanıtılması ve sporcularımızın gelişimi için bu organizasyon düzenlenmiştir.
 

2. ORGANİZASYON

Organizasyon Türkiye Hava Sporları Federasyonu, Bingöl Valiliği, Bingöl Belediye Başkanlığı, Bingöl Gençlik ve Spor İl Spor Müdürlüğü ve Bingöl Üniversitesi tarafından yapılacaktır. Organizasyonun düzenlenebilmesiyle ilgili olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonu’ndan ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden gerekli izinler alınmıştır.
 

3. YARIŞMA BİLGİLERİ

 • YARIŞMA ADI:
  Bingöl Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması
   
 • YARIŞMA YERİ:
  Şarge / Yolçatı / BİNGÖL: Bingöl İl Merkezine 10 Km.
   
 • YARIŞMA TARİHİ:
  11 Haziran 2021 resmi antrenman günü ve 12-13 Haziran resmi yarışma günleridir.
   
 • KAPSAM:
  Yarışma THSF onaylı olup, THSF yamaç paraşütü hedef yarışmaları talimatnamesine uygun olarak yapılacaktır.
   
 • ORGANİZATÖR:
  Mustafa Kurt - 0505 679 95 59
  mustafa_kurt80@hotmail.com

4. YARIŞMA GÖREVLİLERİ

Yarışma resmi olmayan görevlileri (şoför, yardımcı, vb.) organizatör tarafından, resmi görevlileri (jüri, yarışma direktörü vb.) THSF, hakemler ise THSF Merkez Hakem Kurulu tarafından belirlenecek ve yarışma öncesinde duyurulacaktır.

 

5. YARIŞMA PROGRAMI

 • 11/06/2021 CUMA - Antrenman Günü:
  10:00 - 18:00: Antrenman ve serbest uçuşlar
  12:00 - 13:00: Öğle yemeği
  19:00 - 20:00: Akşam yemeği
  20:00 - 21:00: Yarışma kesin kayıtlarının tamamlanması, brifing ve uçuş sırası kura çekimi
   
 • 12/06/2021 Cumartesi - Yarışma 1. Gün:
  06:00 - 06:30: Kahvaltı
  07:00 - 07:20: Tepeye çıkış
  07:45: Yarışma uçuşlarının başlaması
  12:00 - 13:00: Öğle yemeği
  18:00: Yarışma Uçuşlarının bitişi
  19:00 - 20:00: Akşam yemeği
   
 • 13/06/2021 Pazar - Yarışma 2. Gün:
  06:00 - 06:30: Kahvaltı
  06:30 - 07:00: Tepeye çıkış
  07:00: Yarışma uçuşlarının başlaması
  12:00 - 13:00: Öğle yemeği
  14:00: Yarışma Uçuşlarının Bitişi
  14:30: Yarışma sonuçları açıklanması
  15:00: Ödül töreni


6. YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

 • PİLOT SEVİYESİ:
  Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden Sporcu Lisansına sahip, termik uçuş ve acil durum çalışmaları konusunda eğitim almış pilotlar katılabilir. Pilotların eğitim aldığı kişi, kulüp veya kurumu referans gösterebilmesi, uçuş seviyesiyle ilgili bilgi verilmesi gerekmektedir. Verilen bilgilerle ilgili yapılan incelemelerde pilot seviyesi yetersiz görülen yarışmacılar THSF Teknik Kurulu üyesi bulunması halinde Teknik Kurul üyesi ve/veya Baş Hakem’ in birlikte aldığı karar ile yarışmadan çıkarılırlar.
   
 • YARIŞMA ÜCRETİ:
  Yarışma ücreti 100 TL’dir. Yarışma ücretini sadece Kesin Kayıt aşamasına geçen sporcuların yatırması gerekmektedir. Yamaç Paraşütü Hedef Milli Takımında yer alan ilk 4 sporcudan katılım ücreti alınmayacaktır. Yarışma ücretinin aşağıdaki banka hesabına yatırılacaktır. Dekontunun ise bilgi@thsf.org.tr adresine mail atılması gerekmektedir.

  (*) Eğer isminiz Katılımcılar listesinde Kesin Kayıt başlığı altında bulunuyorsa bu ücreti ödemeniz gerekmektedir. Başvuru yaptığınız sırada veya Ön Kayıt, Yedek Listesi, Bekleme Listesi gibi listelerde bulunan kişilerin ödeme yapması gerekmemektedir. Ön kayıt aşamasında yaptığınız ödemeler size bir öncelik veya hak kazandırmaz.
  Banka Hesap Bilgileri :
  Mustafa Kurt (Türkiye Hava Sporları Federasyonu Bingöl İl Temsilcisi)
  IBAN: TR71 0006 4000 0018 1000 8163 55
 • KAYITLAR:
  Yarışma ön kayıtları www.thsf.org.tr adresinde yapılacaktır ve kayıtlar sürekli güncellenecektir. Kayıtlar yarışma ücretinin yatırılması ve dekontun mail atılması ile kesinleşmiş olur. Yarışma resmi kayıtları antrenman günü tamamlanacaktır. Kayıt esnasında yarışmacıların Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden aldıkları Sporcu Lisanslarını göstermeleri zorunludur. Yarışmada sadece Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri tarafından verilen Sporcu Lisansı olan yarışmacılar yarışmaya katılabilirler. Yabancı yarışmacılar, tecrübelerini kanıtlamak için kendi ülkelerinden aldıkları sporcu belgelerini göstermek zorundadır.
   
 • KAYIT İPTALİ:
  Kayıt yapan pilotun yapmış olduğu kaydı 31 MAYIS 2021 16:00’a kadar iptal etmesi halinde yarışma katılım ücretinin %50’si geri ödenir. ve yarışmacı yedek listesinden sıradaki sporculara yarışmaya katılım hakkı doğar. Bu tarihten sonra ücretler iade edilmez. Ücret başka yarışmacı için kullanılamaz. Kayıt yaptırıp daha sonra yarışmaya katılmayan ya da kaydını iptal etmeyen pilotlar, daha sonra başvurdukları o sezon içindeki diğer hedef yarışmalarında toplam başvuru listesinin en sonuna yazılırlar.
   
 • KATILIM DURUMU:
  Yarışmaya en fazla 50 pilot katılabilir. Yarışmaya kayıt yapan sporcu sayısı 50’nin üzerinde olması durumunda önceki yıllarda yarışmalara katılan pilotlarının aldıkları puanlar göz önünde bulundurularak sporculara öncelik verilecek ve yarışmacıların seçiminde THSF Teknik Kurulunun yamaç paraşütünden sorumlu iki üyesinin onayı ile yarışmacı listesi ve yedek liste resmi web sitesinde yayınlanacaktır. Verilen süre içeresinde yarışma ücretini yatırdığına dair dekontu mail atmayan yarışmacılar listeden çıkarılıp yedek listedeki sporculardan devam edilecektir. 50 kişinin kesinliği sağlandığında liste sabitlenecektir. 50 kişinin içinde olan yarışmacıların tek yapması gereken antrenman günündeki resmi kayıt günü gerekli evraklarını göstererek kaydını resmileştirmesidir.
   
 • SİGORTA:
  Yarışmaya katılacak pilotlar sigorta sorumlulukları kendilerine aittir. Herhangi bir kaza veya yaralanma durumunda oluşabilecek maddi manevi zararlardan yarışma organizasyon yetkilileri, THSF ve diğer kurum ve kuruluşlar sorumlu değildir.
   
 • UÇUŞ EKİPMANI:
  Yamaç Paraşütleri EN klasmanına sahip olmalıdır. Uçuş esnasında her yarışmacı yedek paraşüt ve kask kullanmak zorundadır. Yarışma Direktörü, Hakemler yarışma öncesi ve yarışma esnasında malzeme kontrolü yapabilirler, bu durumda üretim tarihi 10 yılı geçen yamaç paraşütleri ve pilotları yarışmadan diskalifiye edilirler, yarışmaya katılamazlar. . Telsiz sadece bilgi alma amacı ile bulundurulabilir.
   
 • HARCIRAH:
  Federasyonumuz bütçe imkânlarının yetersiz olması nedeniyle yarışmaya katılan sporculara harcırah verilememektedir. Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri bütçeleri imkanı dâhilinde yarışmamıza katılan illerindeki sporculara harcırah verebilirler.
   

7. YEREL DÜZENLEMELER

 • KONAKLAMA:
  Yarışmacıların konaklamaları, Yolçatı Kayak Merkezi ve Hesarek Kayak Merkezlerindeki tesislerde organizasyon tarafından ücretsiz karşılanacaktır. Hakemler ve THSF yetkililerinin konaklamaları organizasyon tarafından daha sonra belirlenecek tesislerde karşılanacaktır.
   
 • KUMANYA VE YEMEK:
  Yarışmacılara; 11-12-13 Haziran günlerinde sabah kahvaltısı, öğlen kumanyası ve akşam yemeği organizasyon tarafından verilecektir.
   
 • SERBEST UÇUŞLAR:
  Yarışma esnasında serbest uçucuların uçması yasaktır.
   
 • YARIŞMA BÜLTENİ:
  Yarışma Bülteni ve kurallar yarışma web sitesinde ilan edilir.

8. ORGANİZASYON HİZMETLERİ

Yerel Organizatör aşağıdaki hizmetleri limitsiz karşılar.

 • Kalkış alanına ulaşım

 • Puanlama, yamaç ve yer hakemliği hizmetleri

 • Konaklama

 • Yarışma ve antrenman günlerinde sabah, öğlen ve akşam yemeği

 • Kurtarma ve ilk yardım hizmetleri


9. YARIŞMA KLASMANLARI

 • GENEL KLASMAN:
  Yarışmadaki tüm yarışmacıların bireysel olarak yarıştığı klasmandır. Yarışmaya minimum 10 sporcu kayıt yaptırdığında yarışma Genel Klasmanı açılabilir ve yarışma düzenlenebilir. Yarışmada tüm pilotlar en az 2 yarışma uçuşu gerçekleştirdiğinde yani yarışmanın 2 turu tamamlandığında yarışma geçerli sayılır.
   
 • KADINLAR KLASMANI:
  Kadın pilotların ayrıca derecelendirileceği klasmandır. Bu klasmanın açılabilmesi için yarışmaya minimum 5 kadın yarışmacı katılması gerekmektedir. En az 5 kadın yarışmacının kaydolduğu her yarışmada “Kadınlar Klasmanı” açılır.
   
 • KULÜPLER KLASMANI:
  THSF’ye bağlı olan kulüplerin yarışacağı klasmandır. Yarışmalarda kulüpler, yarışmaya katılan sporcuları vasıtasıyla kulüpler klasmanında yarışabilirler. En az 5 kulüp takımı oluşturulması durumunda Kulüp Klasmanı açılır. Kulüp takımları en az 2 en fazla 5 pilot ile oluşturulur. Kulüpler yarışmada kendi kulüp isimleri ile yarışırlar. Kulüp Takımında yer alan pilotların isimleri en geç yarışmanın ilk günü pencere açılışından önce Hakem Kuruluna bildirilir. Kulüp Takımlarında sadece o kulübün lisanslı sporcuları yer alabilir. Her kulüp bir yarışmada sadece 1 takım kurma hakkına sahiptir. Görev uçuşu sonunda bir takımın puanı, o gün için takımdaki en iyi puanı alan 3 pilotun puanları toplamından oluşur. Eğer kulüp takımında 2 sporcu yarışıyor ise 3. yarışmacı yerine her turda en kötü puan eklenir. Bir pilot aynı anda 2 ayrı takımda yer alamaz. Yarışmanın ilk günü pencere açılışından sonra takımlarda pilot değişikliği veya pilot ilavesi yapılamaz.
   

10. YARIŞMA KURALLARI

Yarışma Kuralları olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi” kuralları uygulanır.
 

11. HÜKÜM BULUNMAYAN HALLER

Bu Yarışma Bülteni'nde hüküm bulunmayan hallerde, Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi” kuralları ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulu üyesi bulunması halinde Teknik Kurul üyesi/görevlisi ve Baş Hakem’in birlikte aldığı kararlar uygulanır. Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulu üyesi bulunmaması halinde Baş Hakem’in aldığı kararlar uygulanır.
 

12. YÜRÜRLÜK

Bu Yarışma Bülteni yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
 

13. YÜRÜTME

Bu Yarışma Reglamanının hükümlerini, Türkiye Hava Sporları Federasyonu Teknik Kurulu üyesi bulunması halinde Teknik Kurul üyesi, Baş Hakem ve THSF Gözlemcisi/Temsilcisi yürütür.

All Right Reserved : 2020 - 2021
version 1.1.5
Web Tasarım