Sportif Havacılık branşlarından Hava Modelciliğin en sofistike alt disiplinlerinin başında gelen IMAC Yarı Ölçekli Model Akrobasi branşı 2024 yılı yarışması, Türkiye Hava Sporları Federasyonu tarafından İstanbul Model Uçak Kulübü’nün ev sahipliğinde 19 Mayıs gibi anlamlı bir tarihte, ideal hava şartları ve harika bir atmosferde gerçekleşti.


Yarışma, Türkiye'nin dört bir yanından, 3 farklı klasmanda sporcuların katılımıyla gerçekleştirildi. Her yıl Dünya IMAC otoritesince yayımlanan resmi sekanslardan 2024 yılı için olanları, 2 round ve toplamda 4 sekans olarak uçuldu. 


Müsabaka, oldukça çekişmeli geçen bir mücadeleye sahne oldu. Özellikle Sportsman klasmanında yarışan sporcuların geçen yıllara göre kat ettikleri gelişme ve verdikleri mücadele dikkat çekiciydi. Son sekansa kadar sıralama sürekli değişti durdu.


Benzer şekilde üst klasmandaki Intermediate’de de mücadele nefes kesiciydi. Üst klasmana çıkıldıkça manevraların ve entegrasyonların daha sofistike hale gelmesi, gerek sporcuların gerekse hakemlerin işini oldukça zorlaştırsa da sporcular olağanüstü performanslar sergilediler, tüm katılımcı ve seyircilere unutulmaz anlar ve görsel bir ziyafet yaşattılar.


Zorlu mücadelenin ardından Intermediate Klasmanında Rifat Kamışlıoğulları Türkiye Şampiyonluğunu ilan ederken, ikincilik Serdar Salta, üçüncülük ise Burak Süel’in oldu. Bu sıralama aynı zamanda uluslararası yarışmalar için 2025 yılı Türk Milli Takımı da belirlemiş oldu.


Sportsman klasmanında birinciliği Togan Alper alırken, Basic klasmanında birinciliği Selim Gül aldı.


Türkiye Hava Sporları Federasyonu olarak sporculara ve hakemlerimize katılımlarından dolayı teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.


Yarışmanın tüm sıralaması ve puan detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz...

Toplam Sporcu

6.389+

Toplam Sporcu

Federasyon olarak büyük kitlelere ulaşmak azmiyle çıktığımız bu yolda, yedi bine yakın sporcumuz mevcuttur.

Vizeli Sporcu

3.066+

Vizeli Sporcu

Hedeflerimizden biri bünyemizdeki mevcut sporcularımızın tamamını vizeli hale getirmek bulunuyor.

Lisanslı Antrenör

249+

Lisanslı Antrenör

Lisanslı antrenörler ile sporcularımızın performansını iyileştirmekteyiz.

Lisanslı Hakem

553+

Lisanslı Hakem

Müsabakaların eşit şartlarda ve adil olmasını kural koyucularımız ile birlikte hakemlerimiz sağlamaktadır.

Tescilli Kulüp

201+

Tescilli Kulüp

Hedefimiz doğrultusunda bünyemizde toplam 200 den fazla kulüp bulunmaktadır.

Video Tanıtım

Aşağıda Tüm Videoları Görüntüleyebilir ve Bilgi Alabilirsiniz. Tümünü Gör